قوانین و مقررات

کاربر گرامی لطفاً موارد زیر را جهت استفاده بهینه از خدمات و برنامه‌‏های کاربردی یجاکو به دقت ملاحظه فرمایید.

ورود کاربران به وب‏‌سایت یجاکو هنگام استفاده از پروفایل شخصی، طرح‏‌های تشویقی، ویدئوهای رسانه تصویری یجاکو و سایر خدمات ارائه شده توسط یجاکو به معنای آگاه بودن و پذیرفتن شرایط و قوانین و همچنین نحوه استفاده از سرویس‌‏ها و خدمات یجاکو است. توجه داشته باشید که ثبت سفارش نیز در هر زمان به معنی پذیرفتن کامل کلیه شرایط و قوانین یجاکو از سوی کاربر است. لازم به ذکر است شرایط و قوانین مندرج، جایگزین کلیه توافق‏‌های قبلی محسوب می‏‌شود.

مرجوعی کالا (خریداران)

کالا را چطور ارسال کنید؟

- برای ارسال، باید کالا در جعبه یا کارتن اصلی خود به ‏خوبی بسته‌بندی شود و لوازم جانبی و همه اقلام همراه مانند کابل، ریموت، باطری، دفترچه راهنما، کارت گارانتی، کارت بیمه، بند و قطعات بسته‌بندی به همراه کالای اصلی ارسال شود.

- برچسب‌زدن یا نوشتن توضیحات، آدرس یا هر مورد دیگری روی کارتن یا جعبه اصلی کالا و یا پاره و مخدوش کردن آن، امکان استفاده از ضمانت بازگشت را از بین خواهد برد. (در صورت لزوم، توضیحات خود را پشت فاکتور خرید یا قطعه کاغذ جداگانه‌ای بنویسید.)

-بعد از ارسال محصولات ،عکس و تصویری از رسید پستی و یا بارنامه تهیه و به آدرس [email protected] ایمیل کنید.

- اگر کالا دارای رمز عبور (Password)، آی دی، اپل آی دی (id)یا الگو (pattern) است، لازم است توسط مشتری برداشته شود، تا فروشندگان امکان تست آن را داشته باشند.

هزینه ارسال چطور محاسبه خواهد شد؟

- اگر ایراد فنی، وجود مغایرت فنی یا فیزیکی یا آسیب دیدگی ظاهری، به تایید فروشندگان یجاکو برسد، هزینه‌های ارسال به عهده فروشندگان است.

- برای واریز هزینه پست به حساب مشتری، تصویر رسید را به آدرس [email protected] ارسال فرمایید.

چطور درخواست خود را جهت مرجوعی کالا به شما اطلاع دهم؟

از طریق یکی از روش‌های زیر، درخواست خود را اطلاع دهید:

-  وارد پروفایل خود  و بخش سفارشات شوید و از قسمت گارانتی ، درخواست خود را ثبت کنید.

-  یا فرم مربوط به بازگشت کالا که در پابرگ سایت موجود است را تکمیل کنید.

بدیهی است در صورت ثبت درخواست مرجوعی از طریق فرم گارنتی پنل کاربری، فرایند مرجوعی سریعتر انجام خواهد شد.

مشتری مداری (فروشندگان)

مشتری مداری در راس ارزش‌های سازمانی‏ یجاکو قرار دارد و از آنجا که خریداران نه تنها مشتری یجاکو بلکه مشتری تمام فروشندگان هستند، جلب رضایت آنها باید اولین و بالاترین اولویت همه‌ی ما باشد.در راستای سیاست‌های مشتری محور یجاکو و به‌منظور سازگاری با شرایط اقتصادی جامعه، قوانینی برای فروش در سایت یجاکو وجود دارد که عمل به این قوانین منجر به افزایش رضایت مشتریان، جلب اعتماد آن‌ها و از همه مهم‌تر ساخت و ایجاد تجربه‌ای عالی در خرید از شما می‌شود. همچنین عمل به این قوانین باعث جلوگیری در سو استفاده از سایت یجاکو توسط معدود فروشندگان متخلف خواهد شد.عملکرد فروشندگان بر اساس چندین معیار سنجیده خواهد شد و فروشندگانی که از عملکرد و استاندارد باکیفیت مورد نظر برخوردار نباشند جریمه شده و یا با آن‌ها قطع همکاری خواهد شد.به فروشندگانی که با رعایت قوانین و استانداردهای یجاکو از عملکردی با کیفیت بالا برخوردار باشند، نشانی تعلق خواهد گرفت که خریداران با مشاهده‌ی آن می‌توانند با اطمینان کامل از فروشنده خرید کنند.

۱ . قیمت مصرف کننده

قیمت مصرف کننده همان قیمت مصوب کالاست که روی کالا درج شده است. از قیمت‌گذاری و فروش هرگونه کالا با قیمتی بالاتر از قیمت مندرج روی کالاهایی که “قیمت مصرف کننده” روی آنها درج شده خودداری کنید.کالاهایی که قیمت مصرف‌کننده روی آنها درج نشده، اما دارای قیمت مصوب هستند، باید با قیمت‌های مصوب و رسمی رایج در سراسر کشور قیمت‌گذاری شوند.از قرار دادن قیمت‌های غیر واقعی و فروش با قیمت اصلی تحت عنوان تخفیف که به نوعی فریب خریدار محسوب می‌شود، خودداری کنید.

جریمه: در صورت مشاهده و احراز تخلف، به مدت 15 روز کمیسیون فروش از 0% به 5% افزایش پیدا خواهد کرد ، کالا غیر‌فعال شده و در صورت تکرار منجر به بسته شدن پنل فروشنده و قطع همکاری خواهد شد.

توصیه می‌‌شود فروشندگان جهت حفظ اعتبار خود و یجاکو از فروش کالاهای بی‌کیفیت خودداری کنند.

۳ . فروش کالای قاچاق، ممنوعه، غیر بهداشتی مضر

شرح: فروش کالاهای ممنوعه و غیربهداشتی که برای سلامت مصرف‌کننده مضر هستند ممنوع است.

برای مشاهده لیست کالاهای ممنوعه حتما مقاله کالاهایی که در یجاکو نمی‌توان فروخت را مطالعه کنید.این لیست ممکن است تغییر کند و اقلامی به آن کم یا اضافه شود پس حتما به اطلاعیه‌های مربوط به اقلام ممنوعه که در صفحات اجتماعی ما منتشر می‌شود توجه کرده و لیست بالا را مجددا چک کنید.

۴ . لغو سفارش مشتری

از کنسل کردن سفارش مشتری به دلایلی مثل قیمت اشتباه، عدم موجودی و … جدا خودداری کنید. در‌صورت موجود بودن محصول در سایت و سفارش مشتری از آن کالا، فروشنده ملزم به ارسال کالا است، بنابراین فروشنده باید میزان موجودی محصولات خود را در پنل به‌روز نگه داشته و در صورت نداشتن موجودی، کالا را غیر فعال کند.جریمه لغو سفارش مشتری توسط فروشنده عبارت اند از:

لغو سفارش تا ۲ ساعت بعد از نهایی شدن سفارش = افزایش کمیسیون از 0% به 2% به مدت 7 روز

لغو سفارش تا ۲۴ ساعت بعد از نهایی شدن سفارش = افزایش کمیسیون از 0% به 5% به مدت 7 روز

لغو سفارش بعد از ۲۴ ساعت از نهایی شدن سفارش = افزایش کمیسیون از 0% به 8% به مدت 7روز

۷ . کالاهای مرجوعی

درصورتی که کالا به دلایل زیر توسط مشتری مرجوع شود، مستلزم جریمه خواهد بود:

دلایل مرجوعی:

مغایرت با توضیحات وبسایت

کالای اشتباه(مغایرت سایز یا ابعاد و مغایرت رنگ نمی باشد)

مغایرت رنگ

مغایرت سایز و یا ابعاد

آیتم استفاده شده

کالای غیراصل/تقلبی

کالای قاچاق

این فرآورده تقلبی است(مربوط به سامانه TTAC)

قیمت فروش از قیمت مصرف کننده چاپ شده روی کالا بالاتر است

خط و خش(ایراد ساختاری کالا)

گوشی لاک شده/دیوایس غیرقابل رجیستری

اتمام مدت گارانتی/اشکال در مدت گارانتی

ایراد یا اشکال در کارت گارانتی/کارت گارانتی نامعتبر

عدم وجود کارت گارانتی

جریمه مرجوعی:

اگر مرجوعی به دلیل مغایرت سایز و ابعاد، مغایرت با توضیحات وب‌سایت، مغایرت رنگ و کالای اشتباه باشد میزان جریمه عبارت است از:

افزایش کمیسیون از 0% به 6% به مدت 7 روز

اگر مرجوعی به سایر دلایل باشد میزان جریمه عبارت است از:

افزایش کمیسیون از 0% به 10% به مدت 20 روز

ارزیابی و رتبه بندی فروشندگان

فروشندگان بر اساس معیارهای ذکر شده در سه گروه خوب، متوسط و بد رتبه‌بندی می‌شوند و بر اساس رتبه‌ی کسب شده، نسبت به ادامه‌ی همکاری ایشان با یجاکو  تصمیم‌گیری می‌شود.

نشان های فروشندگان موفق در یجاکو

به فروشندگانی که با رعایت قوانین و استانداردهای یجاکو از عملکردی با کیفیت بالا برخوردار باشند، نشانی تعلق خواهد گرفت که خریداران با مشاهده آن می‌توانند با اطمینان از فروشنده خرید کنند.

در حال حاضر یک نشان برای فروشندگان موفق در یجاکو تعریف شده است: نشان فروشنده ویژه